Hospital and Diagnostic centre reviews, Medical News, Medical and Health Jobs, Hospital Jobs, Internship in Nigeria, Government and N.G.O Jobs, Private Practitioners, All Medical and Health Workers in Nigeria and Diaspora e.t.c

Adverts

Ads

Browse Categories

Newsletter

Monday, December 30, 2019

Shortlisted Names For Interview at the Obafemi Awolowo University Teaching Hospitals Plus Interview Date

 The following names have been shortlisted for interview at The Obafemi Awolowo University Teaching Hospitals for internship programme.

POST: INTERNSHIP
 
MEDICAL LABORATORY SCIENTIST INTERN (MORBID ANATOMY)
MEDICAL LABORATORY SCIENTIST INTERN (CHEMICAL PATHOLOGY)
MEDICAL LABORATORY SCIENTIST INTERN (HAEMATOLOGY)
MEDICAL LABORATORY SCIENTIST INTERN (MICROBIOLOGY)
PHYSIOTHERAPIST INTERN
DENTAL TECHNOLOGIST INTERN
OCCUPATIONAL THERAPIST INTERN
DENTAL THERAPIST INTERN
 
DATE: TUESDAY, 7TH JANUARY, 2020
 
VENUE:
BIG AUDITORIUM
TIME: 9:00AM PROMPT
 
COME WITH ORIGINAL CREDENTIALS AND COMPLETELY YELLOW HB PENCIL (COMPLETELY YELLOW COLOUR)
 
SHORT LIST OF CANDIDATES
POST: MEDICAL LABORATORY SCIENTIST INTERN (MORBID ANATOMY)
                    
S/N   SURNAME   FIRST NAME   MIDDLE NAME   STATE   LGA   ZONE
1   Miss Isaiah   Nkechi   Justina   Abia   Obingwa   SE
2   Mr. Oloye   Abimbola   Gabriel   Ondo   Owo   SW
3   Miss Timiyan   Oluchukwu   Jessica   Delta   Warri South   SS
4   Miss Ogunyemi   Oluwadamilola   Mary   Osun   Ife East   SW
5   Mr. Ajao   Festus   Oriyomi   Oyo   Saki West   SW
6   Mr. Aigbiremolen   Emmanuel   Osemudiamen   Edo   Esan West   SS

POST: MEDICAL LABORATORY SCIENTIST INTERN (CHEMICAL PATHOLOGY)
                                                                    
S/N   SURNAME   FIRST NAME   MIDDLE NAME   STATE   LGA   ZONE
1   Miss Faniomi   Oluwatunbosun   Mary   Ekiti   Ido Osi   SW
2   Mr. Olayiwola   Timothy   Oluwatobi   Oyo   Lagelu   SW
3   Mr. Romiluyi   Oluwole   John   Oyo   Egbeda   SW
4   Mr. Ero   Emmanuel   Osagumwenro   Edo   Oredo   SS
5   Miss Orimoloye   Oluwakemi   Elizabeth   Ekiti   Ikere   SW
6   Mr. Ikebunwa   Obinna   Alexander   Anambra   Nnewi North   SE
7   Mrs. Oyeleso   Oluwayemisi   Estehr   Osun   Ejigbo   SW
8   Mr. Jegede   Ifeoluwa   Ayomide   Ondo   Akoko NW   SW
9   Mr. Awopetu   Vincent   Ifeoluwa   Ekiti   Emure   SW
10   Mr. Itumo   Theophilus   Chukwunonso   Ebonyi   Ezza South   SE
11   Mr. Omon   Emmanuel   Akokhamen   Edo   Esan Central   SS
12   Mr. Onele   Kingsley   Nnaemeka   Ebonyi   Ezza South   SE
13   Mr. Imo   John   Obasi   Ebonyi   Afikpo North   SE
14   Mr. Nwanosike   Uswald   Nmesoma   Imo   Oru East   SE
15   Mr. Kasumu   Saheed   Ajani   Osun   Irepodun   SW
16   Miss Osaro   Sonia   Aibangbe   Edo   Oredo   SS
17   Miss Olowoniyi   Olanrewaju   Ibiyedi   Kogi   Kabba/ Bunu   NC
18   Mr. Makinde   Adeyemi   Victor   Osun   Ife East   SW
19   Mr. Onwugbufor   Wilfred   Chinemelum   Anambra   Nnewi South   SE
20   Miss Alawode   Esther   Bukola   Osun   Ife East   SS
21   Mrs.Ojeade   Tolulope   Kehinde   Osun   Ife North   SE
22   Miss Olatoyese   Aderonke   Kudirat   Osun   Isokan   SW

POST: MEDICAL LABORATORY SCIENTIST INTERN (HAEMATOLOGY)
                                            
S/N   SURNAME   FIRST NAME   MIDDLE NAME   STATE   LGA   ZONE
1   Mr. Makinde   Micheal   Dada   Osun   Ilesa West   SW
2   Miss Adebisi   Adetola   Oluwafisayo   Osun   Ayedire   SW
3   Miss Oladimeji   Baliques   Kehinde   Osun   Osogbo Central   SW
4   Mr. Rasaki   Taofiki     Oyo   Irepo   SW
5   Mr. Ogunsusi   Ebunoluwa   Daniel   Ekiti   Oye   SW
6   Mr. Out   Ewa   Ogbonnia   Ebonyi   Afikpo North   SE
7   Miss Usman   Suliyat   Taiwo   Osun   Ifelodun   SW
8   Mr. Memonuwon   Emmanuel   Femi   Kogi   Kabba-Bunu   NC
9   Mr. Kareem   Abdulrafiu     Osun   Ilesa West   SW
10   Miss Adewale   Opeyemi   Oluwaferanmi   Osun   Ede South   SW
11   Miss Akinbodunse   Oluwaseun   Veronica   Ondo   Ondo East   SW
12   Miss Awogwo   Grace   Ogechukwu   Anambra   Njikoka   SE
13   Miss Nwangwu   Christabella     Anambra   Ihiala   SE
14   Miss Onisile   Bukola   Esther   Oyo   Ona Ara   SW

POST: MEDICAL LABORATORY SCIENTIST INTERN (MICROBIOLOGY)
                                                        
S/N   SURNAME   FIRST NAME   MIDDLE NAME   STATE   LGA   ZONE
1   Miss Agbinone   Ihechi     Delta   Okpe   SS
2   Miss Akpologun   Mercy   Onozure   Edo   Akoko Edo   SS
3   Miss Ejeziem   Kosichukwu   Angela   Anambra   Aguata   SE
4   Miss Isaac   Kemi   Priscilla   Ondo   Owo   SW
5   Mr. Salami   Abolore   Oluwasegun   Oyo   Ibadan SW   SW
6   Miss Ogunsola   Oluwadamilola   Rosemary   Ogun   Abeokuta South   SW
7   Mr. Ojewale   Ridwanullah   Ayomide   Osun   Olorunda   SW
8   Miss Okafor   Rebecca   Okeoma   Enugu   Udi   SE
9   Mr. Isamotu   Ayokunmi   Ridwan   Osun   Iwo   SW
10   Miss Awoyeriju   Tobiloba   Ayomikun   Ekiti   Ekiti SW   SW
11   Mr. Emaikwu   Samuel   Victor   Benue   Ohimini   NC
12   Salami   Kashim   Suara   Oyo   Akinyele   SW
13   Ogunjimi   Yetunde   Temilola   Osun   Ife Central   SW
14   Mr. Ukachukwu   Chamaraoke   Cardinal   Imo   Ohaji Egbema   SE
15   Mr. Ogunbameru   Ayemipe   Joseph   Ondo   Okitipupa   SW
16   Mr. Fasulu   Pelumi   Enoch   Ondo   Akure South   SW
17   Miss Mbachu   Christabel   Nnenna   Imo   Nwangele   SE
18   Miss Olobada   Balqees   Adeola   Osun   Iwo   SW

POST: PHYSIOTHERAPIST INTERN
                                                                          
S/N   SURNAME   FIRST NAME   MIDDLE NAME   STATE   LGA   ZONE
1   Mr. Ogolo   Jirho   Ayodeji   Delta   Ughelli North   SS
2   Mr. Ogunoye   Glory   Oluwaleke   Ondo   Akure SW   SW
3   Mr. Abe   Olufisayo   Olushola   Osun   Ilesa West   SW
4   Miss Arasanmi   Taiwo   Oluwaseun   Osun   Ife Central   SW
5   Mr. Adewuyi   Oluwaseun   Adesola   Oyo   Oyo East   SW
6   Mr. Anidi   Daniel   Oghenewhaikevwe   Delta   Ethiope East   SS
7   Mr. Yusuff   Jamiu   Opeyemi   Osun   Olorunda   SW
8   Mr. Omode   Dolapo   Olamide   Ondo   Akoko SW   SW
9   Mr. Adewobi   Adebanjo   Israel   Osun   Ife Central   SW
10   Miss Muse   Oluwapelumi   Mariam   Ogun   Ado/ Odo-Ota  
11   Mr. Adamolekun   Olorunfemi   Ebenezer   Ekiti   Ikere   SW
12   Mr. Ayoade   Ademola   Shefiu   Oyo   Ibarapa East   SW
13   Mr. Oni   Adeoluwa   Isaac   Osun   Ilesa West   SW
14   Mr. Olakorede   David   Bamidele   Osun   Ede South   SW
15   Mr. Asako   Odunayo     Ekiti   Ado   SW
16   Miss Babajide   Tobiloba   Deborah   Osun   Ife North   SW
17   Mr. Adesina   Olalekan   Salimon   Osun   Iwo   SW
18   Mr. Sunmola   Abiodun   Mojeed   Osun   Atakumosa West   SW
19   Mr. Akinwande   Oluwadamilare   Joshua   Ondo   Ile Oluji/ Oke Igbo   SW
20   Mr. Adejube   OlaOluwa   Joseph   Ondo   Akure SE   SW
21   Mr. Ogundare   Bright   Ayotomiwa   Osun   Odo Otin   SW
22   Mr. Oyeleke   Opeyemi   Emmanuel   Osun   Ayedaade   SW
23   Mr. Olukoya   Oluwatamilore   David   Ogun   Ijebu Ode   SW
24   Mr. Adewole   Oluwaseyi   Oluwatosin   Ekiti   Ikole   SW

POST: DENTAL TECHNOLOGIST INTERN
                                                                                
S/N   SURNAME   FIRST NAME   MIDDLE NAME   STATE   LGA   ZONE
1   Miss Imoh   Gladys   Uchechi   Abia   Isiala Ngwa   SE
2   Miss Abidoye   Basirat   Yetunde   Osun   Ifelodun   SW
3   Miss Nwoba   Hannah   Alice   Ebonyi   Ezza South   SE
4   Miss Adeyeye   Omowumi   Funmilayo   Ondo   Aure South   SW
5   Miss Gabriel   Oluwabukola   Deborah   Kogi   Kabba/Bunu   NC
6   Miss Olatunji   Kikelomo   Jumoke   Ekiti   Emure   SW
7   Miss Owonifaari   Titilayo   Oluwatoyin   Ekiti   Ise/ Orun   SW
8   Miss Ajetomobi   Hope   Olamide   Ekiti   Ikole   SW
9   Miss Okechukwu   Chinenye   Promise   Enugu   Nsukka West   SE
10   Miss Kojusola   Kehinde   Eniola   Kwara   Offa   NC
11   Miss Adedokun   Temitayo   Abigeal   Osun   Ife East   SW
12   Miss Bakare   Aishat   Bisola   Oyo   Oluyole   SW
13   Miss Egbeyinka   Victoria   Mopelola   Osun   Iwo   SW
14   Miss Fatai   Monsurat   Fadeke   Kwara   Offa   NC
15   Miss Sijuwade   Dorcas   Oluwayemisi   Osun   Irepodun   SW
16   Mr. Kamarudeen   Hamid   Tope   Oyo   Saki West   SW
17   Miss Folowosele   Funmilayo   Deborah   Osun   Oriade   SW
18   Miss Ani   VIctoria   Chiamaka   Enugu   Nkanu West   SE
19   Miss Badmos   Sekinat   Atoke   Ogun   Yewa North   SW
20   Miss Fadipe   Ifeoluwa   Ayomide   Ekiti   Ido Osi   SW
21   Miss Amoda   Tawakalitu   Oyeshile   Ogun   Ijebu North   SW
22   Miss Olajide   Taibat   Titiloye   Oyo   Ibadan NE   SW
23   Mr. Ayetan   Bamidele   Adebayo   Ondo   Ose   SW
24   Miss Ademoroti   Bosede   Esther   Ekiti   Efon Alaaye   SW
25   Miss Morawo   Shukurat   Bayonle   Oyo   Akinyele   SW
26   Miss Ajibola   Islamiyyah   Olayinka   Ogun   Abeokuta South   SW

POST: OCCUPATIONAL THERAPIST INTERN
              
S/N   SURNAME   FIRST NAME   MIDDLE NAME   STATE   LGA   ZONE
1   Mr. Ayeni   Oluwaseun   Elijah   Ekiti   Ijero   SW
2   Mr. Adekunle   Tiwatayo   Joseph   Ondo   Ondo West   SW
3   Mr. Akinsolu   Omatseye   Peter   Ondo   Ilaje   SW
4   Miss Bello   Taye   Olusola   Ekiti   Irepodun/ Ifelodun   SW

POST: DENTAL THERAPIST INTERN
                       
          
S/N   SURNAME   FIRST NAME   MIDDLE NAME   STATE   LGA   ZONE
1   miss Oloyinde   Roqeebat   Oyindamola   Ogun   Abeokuta North   SW
2   Mr. Adediwura   Segun   Sunday   Osun   Ife Central   SW
3   Miss Hasaan   Adijat   Bamitale   Lagos   Ikorodu   SW
4   Mr. Ogunyemi   Victor   Ayodeji   Ekiti   Ido Osi   SW
5   Miss Adaramola   Adebola   Nifemi   Ekiti   Moba   SW
6   Miss Babarinde   Lateefat   Omotayo   Lagos   Badagry   SW
7   Mr. Oduwole   Qudus   Opeyemi   Ogun   Ijebu North   SW

No comments:

Post a comment

Get a Premium, Wow and Powerfully Designed CV plus a FREE Cover Letter template from MedicalNigeria.com at only #3,000! Chat/WhatsApp/SMS/Call 07038844295 to get Started!




Copyright: Written permissions are needed before contents in MedicalNigeria.com may be used. Powered by Blogger.